ریگر کیست

ریگر کیست و وظایف آن چیست و چگونه کار می‌کند؟

با فراگیر شدن استفاده از جرثقیل‌ها در امور مختلف نیاز به افرادی که تخصص و دانش کافی را در جهت راه‌اندازی، نصب و اجرای این سازه‌های عظیم داشته باشند، به‌شدت احساس می‌شود. ریگر انواع جرثقیل در کنار اپراتورها توانسته‌اند، بهره‌برداری بی‌خطر از این دستگاه‌ها را امکان‌پذیر نمایند. زمانی که به اجاره جرثقیل در تهران می‌اندیشید باید به فکر یافتن اپراتور و ریگر فنی و کارآزموده نیز باشید، در غیر این صورت کار با جرثقیل جان و مال شمارا به حتم تهدید می‌کند.

در این مطلب بیشتر سعی می‌کنیم، حول موضوع ریگر کیست و وظایف آن چیست سخن گفته و بدین طریق شمارا با شرایط ایدئال این افراد آشنا نماییم تا در سایه یک انتخاب صحیح، بهترین عملکرد را از آن‌ها شاهد باشید.

ریگر کیست

به چه کسی ریگر گفته می شود؟

 تعریف اجمالی و مفهوم ریگر:

در پاسخ به سؤال ریگر کیست می‌توان گفت فردی آموزش‌دیده که می‌تواند در هماهنگی کامل با راننده جرثقیل، بارها را بدون کوچک‌ترین سانحه جابه‌جا نماید. به‌راستی گذراندن دوره‌های آموزشی و آشنایی به علائم مهم و حیاتی، مستلزم انجام یک عملیات با کمترین حوادث جانبی برای تمامی فعالان در حوزه جرثقیل‌ها خصوصاً ریگرها است.

بدین ترتیب ایجاد هماهنگی لازم با راننده، توانایی انجام کارگروهی، اعتمادبه‌نفس و تجربه کافی، فراگیری تمامی دوره‌های لازم و نکات ایمنی حین عملیات باربرداری و سیم بکسل اندازی از ویژگی‌های بارز ریگرهایی است که در شرکت‌های معتبر اجاره انواع جرثقیل فعالیت دارند.

باوجود فناوری‌های جدید در جرثقیل‌های امروزی به‌راحتی می‌توان از بروز حوادث به علت خطای راننده پیشگیری نمود، ولی به‌هیچ‌وجه نمی‌شود، مانع بروز اتفاقاتی شد که زمینه آن اشتباه و قصور در کار ریگر است. ازاین‌رو درنظرگرفتن برنامه‌های آموزشی متعدد در جهت آزموده نمودن این افراد برای حضوری پرتوان و آگاهانه با جدیت دنبال می‌شود و در حال حاضر بر روی ریگرها به‌عنوان عضو مهم عملیات باربرداری حساب ویژه باز می‌کنند.

انواع ریگر کدامند

انواع ریگر کدامند

انواع ریگر کدام‌اند؟

به همان میزان که اجاره جرثقیل موردتوجه سازمان‌ها و نهادهای مختلف قرار گرفته، انتخاب ریگر ماهر و آشنا به اصول نیز در اولویت کاری آن‌ها است. ریگرها برحسب نوع جرثقیل و نحوه عملکرد آن‌ها آموزش‌های متفاوتی را می‌بینند، ازاین‌رو انواع مختلفی از آن‌ها متناسب با نوع جرثقیل‌ها وجود دارند. دوره‌های آموزشی لازم به ریگرها مهارت کافی را در جهت بستن صحیح بار و اجتناب از بروز حوادث می‌دهد.

ازاین‌رو می‌توان در تکمیل پرسش ریگر کیست گفت فردی که اطلاعات کافی در مورد ظرفیت قلاب‌ها، انتخاب صحیح زنجیرها و نوع وسایل باربندی، قلاب زنی اصولی، محل کلید یا دسته برق جرثقیل، بررسی وضعیت بار نسبت به قطر و طول و … را داشته باشد، ریگر می‌نامند.

ریگر کیست و کار آن چیست

موارد استفاده از ریگر 

در چه مواردی از ریگر استفاده می‌شود؟

در هرکجا که جرثقیل‌ها به کار گرفته شوند، می‌توان لزوم حضور یک ریگر ماهر و آشنا به مسائل را نیز احساس نمود. اجاره انواع جرثقیل بدون درنظرگرفتن یک ریگر که بتواند به انتخاب صحیح سیم بکسل و زنجیر بپردازد یا بستن بار به صورتی صحیح را بداند یا از ثابت نمودن بار به حالت تعادلی سررشته داشته باشد، یعنی بازی باجان کارکنان مجموعه و افزایش احتمال بروز خسارات سنگین مالی که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان از آن‌ها پیشگیری نمود.

به‌راستی نمی‌شود بدون همراهی نمودن ایمن بار تا محل تخلیه، باز نمودن اصولی بار بعد از اتمام بارگیری و … یک پروژه را بی‌خطر به اتمام رساند. پس می‌توان گفت از ابتدای کار جرثقیل‌ها تا اتمام کار این سازه‌های عظیم از ریگر و خدمات آن استفاده می‌شود تا خطرات از سایت‌های عمرانی و مراکز نیازمند به فعالیت جرثقیل‌ها تاحدامکان دور شود.

آیا ریگری آموزشی خاص دارد؟

ریگر انواع جرثقیل مانند سایر افراد درگیر عملیات و حاضر در امور بارگیری نیازمند دریافت آموزش و گذراندن دوره‌های مخصوصی است تا تبحر کافی را برای حضور در صحنه‌های خطرزای بارگیری کسب نماید. چه بسیار پیش‌آمده به علت عدم کارایی لازم ریگرهای انتخابی برای پروژه، مشکلات عدیده‌ای حادث‌شده و سوانح غیرقابل‌جبران فراوانی رخ‌داده است.

ایمنی مهم‌ترین رکنی است که یک ریگر حرفه‌ای باید به‌خاطر بسپارد و عدم رعایت آن جرم تلقی شده و شرکت ارائه‌دهنده خدمات اجاره جرثقیل و ریگر و اپراتور آن باید در قبال اشتباه و حوادث رخ‌داده پاسخگو باشند.

آموزش ریگری

آموزش ریگری چگونه است

آیا آموزشگاهی برای ریگری در ایران وجود دارد؟ در کجا می‌توان آن را یافت؟

آموزشگاه‌های بسیاری در سراسر ایران وجود دارند که به آموزش افراد به‌منظور حضور در شغل مهم و سرنوشت‌ساز ریگری می‌پردازند. این مراکز با آموزش افراد زیر نظر مربیان دوره‌دیده و دارای کارت مربیگری در زمینة آموزش اپراتور و ریگر از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، متقاضیان را برای حضور در این شغل آماده می‌سازند. در زمان اجاره جرثقیل حتماً دقت داشته باشید که اپراتورها و ریگرهای شرکت ارائه‌دهنده خدمات، حتماً دوره‌های مذبور را گذرانده و مدارک لازم را کسب نموده باشد.

باتوجه‌به اینکه آموزش و ارتقا سطح دانش که به بهبود سطح صلاحیت نیروی کار می‌انجامد، اهمیت زیادی در کاهش خسارات دارد، شرکت‌هایی به حوزه یادگیری به‌صورت تخصصی واردشده‌اند که شما باکمی گشت‌وگذار در وب نمونه‌هایی از آن‌ها را خواهید یافت. جرثقیل‌ها ابزارهایی کارآمد و پرتوان هستند، به‌شرط آنکه برای راه‌اندازی و اجرای آن‌ها اپراتورها و ریگرهای حرفه‌ای را به خدمت گرفته باشید.

نحوه دریافت گواهینامه ریگری چگونه است؟

فرقی نمی‌کند در چه مقطع تحصیلی هستید، دیپلم، فوق‌دیپلم، لیسانس و … می‌توانید با گذراندن سرفصل‌های درسی مانند معرفی انواع جرثقیل، شناسایی انواع لوازم باربندی، تعیین ظرفیت اسلینگ ها، نحوه بستن بارها و تعیین مرکز ثقل بار برای دریافت گواهینامه آمادگی لازم را دریافت نمایید.

همچنین با گذراندن دیگر سرفصل‌ها مانند شرایط و وظایف ریگرها، علائم ارتباطی بین ریگر و اپراتور، نحوه صحیح بستن بسکت و … در مراکز دارای مجوز و کسب نمره قبولی در آزمون‌های آن‌ها، قادر می‌شوید درنهایت گواهینامه بین‌المللی خود را از سازمان فنی و حرفه‌ای دریافت نمایید و با آن در داخل یا خارج از کشور به شغل ریگری بپردازید.

شرکت‌های فعال در زمینة اجاره جرثقیل در تهران اکنون با دقتی مضاعف می‌کوشند تا تمامی کادر فعال در حوزه باربرداری را ملزم به گذراندن این دوره‌ها نموده تا هرگونه خسارت را از خود و مشتریانشان به‌دور سازند.

نحوه دریافت گواهینامه ریگری

نحوه دریافت گواهینامه ریگری

مجموعه ترابری آنلاین و ریگر:

مجموعه ترابری آنلاین مانند تمامی مراکز فعال و متعهد اجاره انواع جرثقیل می‌کوشد تا برنامه‌ای خاص را در جهت تربیت ریگرهایی ماهر تدوین نماید تا در سایه چنین تمهید بلندی هرگونه خطر را از پروژه‌ها دور سازد. باتوجه‌به اهمیتی که نحوه کار ریگرها و کیفیت عملکرد آن‌ها در فعالیت‌های باربرداری دارد، حتی با صرف زمان و هزینه نیز بازهم ارزش سرمایه‌گذاری در این عرصه بالا بوده و شرکت‌ها می‌کوشند تا حد توان به مجهز سازی کادر فنی خود با گذراندن دوره‌های آموزشی همت گمارند.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.