جرثقیل چیست

جرثقیل چیست و چگونه کار می‌کند؟

اجاره جرثقیل به علت توانایی‌های فوق بشری که در انواع فعالیت‌هایی چون بارگیری و تخلیه و ساخت‌وساز عرضه می‌کند، موردتوجه است. در این راستا می‌توان بدون محدودیت و بسته به نوع کار به اجاره جرثقیل کفی، تاور کرین و … پرداخت و بارهای عظیم جسته و به بزرگی یک کشتی تا مصالح ساختمانی را جابه‌جا نمود. در ادامه بیشتر با این ماشین و کارکرد و انواع مختلف آن آشنا می‌شویم.

جرثقیل چیست و چگونه کار می کند

جرثقیل چگونه کار می کند

تعریف کامل از جرثقیل و کارکرد آن:

در تعریف جرثقیل می‌توان گفت دستگاه، دکل، سازه ثابت یا متحرکی است که امکان جابه‌جایی بارهایی بسیار سنگین را تا ارتفاعاتی بالا فراهم می‌سازند. ازاین‌رو می‌توان از آن‌ها برای انتقال آهن‌آلات در ساختمان‌سازی، حمل بتون‌های سیمانی سنگین، جابه‌جایی توربین‌های بزرگ بادی و … استفاده نمود.

بخشی که اغلب در هوا معلق بوده و وظیفه حمل بار را دارد بوم یا تلسکوپ نامیده می‌شود و چرخ‌دنده و موتور زمینه حرکت صحیح بوم را فراهم می‌سازند. در مورد نحوه کارکرد جرثقیل نیز می‌توان آن را ابزاری متشکل از مجموعه‌ای ماشین‌های ساده دانست که به مدد همین ماشین‌ها عملکرد جرثقیل بروز می‌یابد. اهرم، کابل، سیم بکسل و قرقره به مدد قوانین علمی و مزیت‌های مکانیکی، توانایی بلند نمودن اشیا سنگین را گاهاً تا ارتفاع یک برج ۱۰۰ طبقه برای انواع جرثقیل مهیا می‌سازند.

انواع جرثقیل

تعریف کامل از جرثقیل

انواع جرثقیل کدامند؟

در حال حاضر می‌توان جرثقیل‌ها را در قالب‌های متفاوتی یافت، اما به‌منظور بررسی انواع جرثقیل آن‌ها را در سه دسته کلی جرثقیل‌های متحرک، جرثقیل‌های ثابت و جرثقیل‌های سقفی قرار می‌دهند. بدین ترتیب راحت‌تر می‌توان در زمان لزوم به سراغشان رفت و بر نوع کارایی و توان حرکتی‌شان حساب بازنمود.

1.      جرثقیل‌های متحرک:

در این بخش به معرفی تمامی جرثقیل‌هایی می‌پردازیم که در دسته متحرک جای می‌گیرند.

·         جرثقیل‌های کامیونی

این نوع جرثقیل‌ها که با نام هیدرولیکی نیز خوانده می‌شوند، از دو بخش حمل بار و بوم تشکیل‌شده‌اند و سکو وظیفه اتصال این دو بخش و همچنین چرخش بوم را بر عهده دارد. موتور تعبیه‌شده در این دستگاه هم زمینه حرکت خودرو را فراهم ساخته و هم سبب حرکت اصولی بوم می‌شود. حرکت بدون مشکل و عاری از نیاز به سایر اتومبیل‌ها حتی در محورهای خارج شهری از مهم‌ترین مزایای این نوع جرثقیل است. امکان حرکت در صورت وجود بار، پوشش ظرفیت بالای ۱۴ تن تا ۱۱۰۰ تن و امکان گردش ۱۸۰ درجه از مزایایی است که قیمت جرثقیل از نوع کامیونی را به‌صرفه نموده است.

جرثقیل کامیونی

انواع جرثقیل کدامند؟

·         جرثقیل کراولر:

این نوع جرثقیل را می‌توان از روی چرخ‌های تانک مانندش شناخت که به آن قابلیت پایداری فوق‌العاده‌ای را در حین حرکت داده است. اجاره جرثقیل سبک از نوع کراولر با ظرفیت ۳۵ تن تا نمونه‌های سنگین‌وزن آن با ظرفیت ۳۱۲۵ تن به‌خاطر عدم نیاز به جک‌های تعادلی در زمان فعالیت، رواج دارد.

·         جرثقیل شناور:

این نوع جرثقیل‌ها به‌مانند کشتی بوده و بوم‌ها بر آن سوار هستند. ازاین‌رو تمامی کارهای مربوط به بندرها از تخلیه بار، احداث بندرها، کارهای تعمیرات موردنیاز در این بخش و … به‌خوبی از عهده آن‌ها برمی‌آید.

·         جرثقیل کفی:

توجه به جرثقیل کفی در نوع ۳ تن و نوع ۱۰ تن در قالب اجاره جرثقیل سبک و نمونه‌های سنگین‌وزن‌تر موردتوجه است، زیرا در عین واحد، خدمات یک تریلر و جرثقیل را به‌صورت هم‌زمان عرضه می‌نماید. اگر در پروژه‌ای به کار کامیون و جرثقیل در کنار هم نیازمند هستید، اجاره جرثقیل کفی بهترین رویکرد است.

جرثقیل کفی

جرثقیل کفی

2.     جرثقیل ثابت تاور کرین:

تاورکرین‌ها به جرثقیل‌های برجی نیز معروف هستند، زیرا به‌واقع همیشه می‌توان آن‌ها را در کنار برج‌ها و سازه‌های بلندقامت یافت. اجاره جرثقیل در تهران از نوع تاور کرین به علت انبوه‌سازی و توجه به ساخت سازه‌های مرتفع در این شهر بیشتر از مناطق دیگر کشور است و قابلیت کار در ارتفاع و جابه‌جایی اجسام سنگین آن‌ها را به نمونه‌های پیشرفته تعادلی تبدیل نموده که در هر پروژه و در هر سطحی می‌توانند، به زمین محکم شده و کارایی پرتوان خود را به نمایش بگذارند.

3.    جرثقیل سقفی:

شاسی افقی نصب‌شده به سقف حرکتی در مسیر افق را به جرثقیل می‌بخشد، ازاین‌رو در کارخانه‌ها، سنگ‌فروشی‌ها و … که نیاز به حرکت افقی اجسام سنگین وجود دارد، از این سازه‌ها کمک می‌گیرند. البته بسیاری نیز دارای شاسی عمودی بوده و به‌تبع امکان حمل عمودی اجسام را به کاربران می‌دهند، اما بیشتر در قالب همان سقفی عمود بر شناخته می‌شوند.

جرثقیل در تهران

جرثقیل تاور کرین

خرید جرثقیل یا اجاره جرثقیل؟

در این بخش به مزایای که اجاره انواع جرثقیل اعم از اجاره جرثقیل سبک، کفی، ثابت و … برایتان دارد، می‌پردازیم تا شما با بررسی این ویژگی‌ها راحت‌تر تصمیم بگیرید که خرید جرثقیل یا اجاره جرثقیل به کارتان می‌آید.

·         نیاز به نیروی متخصص:

اگر به خرید این ابزارها مبادرت ورزید، حتماً به متخصص جهت نصب و اجرای اصولی جرثقیل نیز نیاز پیدا می‌کنید و حتی برای تهیه گواهینامه نصب نیز باید وقت فراوانی را صرف نمایید. تمامی این امور پیمانکاران را به فکر اجاره جرثقیل می‌اندازد.

·         دسترسی به نمونه‌های متنوع بدون محدودیت:

شما در زمان اجاره محدودیتی در انتخاب نوع مانند جرثقیل کفی، جرثقیل تلسکوپی و … ندارید و حتی در گزینش ابعاد و اندازه‌ها نیز دستتان باز است.

·         پرهیز از ورود خسارات:

به‌راستی اگر تخصص نصب و راه‌اندازی جرثقیل‌ها را ندارید یا در ابتدا به آموزش آن‌ها بپردازید یا قید خرید این ابزار را زده و به‌منظور پرهیز از خسارات وارده، حتماً به دامن شرکت‌های اجاره دهنده جرثقیل که تخصص کافی را در این زمینه‌دارند، پناه ببرید و ایمنی بالا را به خود تقدیم نمایید.

·         عدم نیاز به تعمیرات دوره‌ای:

به‌ناچار پس از خرید جرثقیل دغدغه تعمیرات دوره‌ای آن مشکلی است که نمی‌توان از آن صرف‌نظر نمود. با اجاره جرثقیل خود را از تمامی این دل‌مشغولی‌ها رهانده و با فراغ‌بال فقط به کیفیت و چگونگی اجرای پروژه‌های خود تمرکز نمایید.

·         انتخابی اصولی‌تر

اگر در زمینهٔ اجاره انواع جرثقیل خبره هستید که انتخاب نوع مناسب برایتان سهل است، در غیر این صورت مراجعه به شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات و دریافت مشاوره می‌تواند، شمارا از یک انتخاب اشتباه و حوادثی که به دنبال آن تهدیدتان می‌کند رهایی بخشد.

جرثقیل سنگین

جرثقیل بوم خشک

قیمت انواع جرثقیل چیست؟

مؤلفه‌های مختلفی بر قیمت اجاره انواع جرثقیل تأثیرگذار هستند، ولی بیشتر بسته به نوع کاربرد و نیاز مشتری ابتدا نوع مناسب جرثقیل انتخاب‌شده و سپس معیارهای دیگر در این حین به میان می‌آیند و قیمت برحسب آن‌ها تعیین می‌گردد. از ابتدایی‌ترین عوامل تعیین‌کننده قیمت جرثقیل، ظرفیت آن است، بعدازآن می‌توان میزان ایمنی این دستگاه را ذکر نمود، البته نوع مکانیزم به‌کاررفته در جرثقیل هم بر قیمت دستگاه بی‌تأثیر نیست.

جرثقیل

قیمت اجاره انواع جرثقیل

تهیه انواع جرثقیل در مجموعه ترابری آنلاین:

مجموعه ترابری آنلاین فعال در حوزه اجاره جرثقیل در تهران با کادری مجرب می‌کوشد، مناسب‌ترین جرثقیل‌ها را با بررسی جوانب مختلف و متناسب با نیاز شما در اختیارتان قرار دهد. متخصصان این مجموعه به علت آگاهی فراوان در باب پروژه‌های مختلف قادر هستند، بهترین پیشنهاد را در قالبی کاملاً به‌صرفه به شما ارائه دهند. مشاوره‌های راهگشای آن‌ها می‌تواند بخشی از خدمات جانبی محسوب شود که به‌قدر و اندازه مرغوبیت تجهیزات ارزشمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.